Upokojujúce farby, pohodlný nábytok a zábava pre deti. Ideálne prostredie pre výsluchy!

Všetci poznáme vypočúvacie miestnosti z detektívnych filmov a televíznych seriálov. Väčšinou sa nejedná o príliš útulne zariadený interiér, ale o striktne funkčný interiér. Poďte si s nami túto priamočiarou predstavu trochu poopraviť … MY DVA sme sa v minulom roku podieľali na interiéri vypočúvacej miestnosti, ktorá je prispôsobená celkom iným vypočúvaným, ako sú kriminálnici. Okresný súd v Tachove v roku 2019 zriadil špeciálnu vypočúvaciu miestnosť pre deti, handicapovaných osoby a seniorov.

Útulný nábytok, farby a hračky

„Platí pravidlá pre výsluch zvlášť zraniteľných obetí, že by sa v prostredí, kde sa získavajú informácie, mali cítiť príjemne.“ Celú realizáciu sme podriadili týmto slovám predsedníčka súdu Michaely Řezníčková. Pohodlný sedací nábytok, upokojujúce farby a špeciálny nábytok s detskými motívmi a hernými prvkami. To všetko musela harmonicky skĺbiť vo svojom návrhu autorka konečnej podoby interiéru vypočúvacej miestnosti Pavlína Fialová.

Druhý pokus sa nedáva

Ďalší veľmi dôležitý priestor sa nachádza na prízemí tachovského súdu, hneď vedľa vypočúvacej miestnosti. Jedná sa o monitorovaciu miestnosť. Výsluch detí a ďalších zraniteľných osôb je totiž možné vykonať iba raz, preto musí byť spoľahlivo zvukovo aj obrazovo zaznamenávaný. Mali sme tú česť, že sme mohli prispieť aj k dodávke technológií pre tieto citlivé záznamy.

Je jediná, ale snáď nie posledná

Predsedníčka súdu Michaela Řezníčková v rozhovore pre Tachovský deník uviedla, že vypočúvacia miestnosť na tachovskom súde je jediná v Českej republike, ktorá je prispôsobená pre deti i seniorov súčasne. My si naopak prajeme, aby dlho jedinou nezostala …

Autor: Pavlína Sobolová

Ďalšie články